Büyük patlama

Resme erişin

Çoğu gökbilimci, Evrenin yaklaşık 14 milyar yıl önce bir Büyük Patlama ile başladığına inanıyor. O sırada tüm Evren, bir toplu iğne başından binlerce kez daha küçük olan bir balonun içindeydi. Hayal edebileceğimiz her şeyden daha sıcak ve yoğundu.

Sonra aniden patladı. Doğduğunu bildiğimiz Evren. Zaman, uzay ve madde her şey Büyük Patlama ile başladı. Evren, tek bir atomdan daha küçükten bir galaksiden daha büyük bir saniyeye kadar büyüdü. Ve inanılmaz bir hızla büyümeye devam etti. Bugün hala genişliyor.

Evren genişledikçe ve soğudukça, enerji madde ve antimadde parçacıklarına dönüştü. Bu iki zıt parçacık türü, birbirlerini büyük ölçüde yok etti. Ancak bazı maddeler hayatta kaldı. Proton ve nötron adı verilen daha kararlı parçacıklar, Evren bir saniye yaşına geldiğinde oluşmaya başladı.

Önümüzdeki üç dakika içinde, sıcaklık 1 milyar santigrat derecenin altına düştü. Artık proton ve nötronların bir araya gelerek hidrojen ve helyum çekirdeği oluşturması için yeterince soğuktu.

300.000 yıldan sonra, Evren yaklaşık 3000 dereceye kadar soğumuştu. Atom çekirdeği nihayet atomları oluşturmak için elektronları yakalayabilir. Evren hidrojen ve helyum gazı bulutlarıyla doluydu.