Güneş Sistemi ve Gezegenleri

Resme erişin

Güneş Sistemi, Güneş ve etrafında hareket eden tüm küçük nesnelerden oluşur. Güneş dışında, Güneş Sisteminin en büyük üyeleri sekiz büyük gezegendir. Güneş’e en yakın dört oldukça küçük, kayalık gezegen – Merkür, Venüs, Dünya ve Mars.

Mars’ın ötesinde, milyonlarca kayalık nesnenin yaşadığı bir bölge olan asteroit kuşağı var. Bunlar, 4,5 milyar yıl önce gezegenlerin oluşumundan geriye kalanlardır.

Asteroit kuşağının uzak tarafında dört gaz devi var – Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün. Bu gezegenler Dünya’dan çok daha büyüktür, ancak boyutlarına göre çok hafiftir. Çoğunlukla hidrojen ve helyumdan yapılırlar.

Yakın zamana kadar bilinen en uzak gezegen Plüton adı verilen buzlu bir dünyaydı. Bununla birlikte, Plüton Dünya’nın Ayı tarafından cüceleştirilmiştir ve birçok gökbilimci onun gerçek bir gezegen olarak adlandırılamayacak kadar küçük olduğunu düşünüyor.

En az Plüton kadar büyük olan Eris adlı bir nesne 2005 yılında Güneş’ten çok uzakta keşfedildi. Son yıllarda Plüton’un ötesinde 1000’den fazla buzlu dünya keşfedildi. Bunlara Kuiper Kuşağı Nesneleri denir. 2006’da Uluslararası Astronomi Birliği, Pluto ve Eris’in “cüce gezegenler” olarak sınıflandırılması gerektiğine karar verdi.

Daha da ileride Oort Bulutu’nun kuyruklu yıldızları var. Bunlar o kadar uzakta ki en büyük teleskoplarda bile görünmezler. Bu kuyruklu yıldızlardan biri sık sık rahatsız olur ve Güneş’e doğru yönelir. Daha sonra gece gökyüzünde görünür hale gelir.