Güneş

 Güneş’in ateşli yüzeyinin SOHO görüntüsü

Resme erişin

Spektrograf olarak bilinen özel aletler bize Güneş’in neredeyse tamamen iki gazdan, hidrojen ve helyumdan oluştuğunu söyler. Yüzeyindeki sıcaklık yaklaşık 5500 santigrat derecedir – maksimumda bir fırından 20 kat daha sıcaktır. Merkezde, sıcaklık yaklaşık 15 milyon santigrat dereceye yükseliyor ve gaz, kurşun yoğunluğunun yaklaşık 10 katına kadar sıkıştırılıyor.

Bu kadar yüksek sıcaklık ve basınçlarda Güneş, hidrojenin helyuma dönüştüğü bir nükleer reaktöre dönüşür. Aynı zamanda büyük miktarda radyasyon üretilir. Bu, yüzeye giden yolunu görünür, kızılötesi ve ultraviyole ışık ve X-ışınları olarak bulur.

Güneş, her saat bir milyar ton gazı, saatte 2 milyon km’ye varan bir hızla uzaya fırlatır. Öyle bile olsa, Güneş o kadar büyüktür ki, milyarlarca yıl yanmaya devam edebilir.

Resme erişin

Güneş 11 yılda bir daha aktif hale geliyor. Böyle zamanlarda yüzeyindeki karanlık güneş lekelerinin sayısı artar. Güneş lekesi döngüsünün zirvesinde, çok daha fazla patlayıcı güneş fırtınası var. 2001’deki son solar maksimum sırasında, birçok güneş patlaması ve koronal kütle püskürmesi milyarlarca ton materyali yüksek hızda uzaya fırlattı.

Bu fırtınalar Dünya’ya yönelirse, ciddi yan etkileri olabilir. Elektrik kesintilerine neden olabilir, uydulara zarar verebilir ve iletişim ve navigasyon sistemlerini etkileyebilirler. Ayrıca, genellikle Kuzey ve Güney Işıkları olarak bilinen Dünya’nın auroralarına da neden olurlar.