Projemiz Hakkında

 

Neden bu proje?

Akgunduz (2016), 2000-2014 yılları arasında Türkiye’deki FeTeMM Alanları ile ilgili çalışmasında, “eğitim fakültelerine ve temel bilimlere yerleştirmenin oldukça düşük olduğunu” ve “öğrencilerin STEM alanlarına ilgisinin 2000-2014 yılları arasında azaldığını, tıp fakültelerinde arttı ” şeklinde sonuca varmıştır. Buradan yola çıkarak halihazırdaki bu düşük ilgiye cevap olarak genel amacımız, STEM altında AI ve Astrofizik eğitiminin yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktır. Aynı zamanda ABD Hükümeti, bu alanlardaki önde gelen profiliyle Aralık 2018’de bir belge yayınladı ve tüm Amerikalıların yüksek kaliteli STEM’e ömür boyu erişime sahip olacağı bir gelecek vizyonuna dayalı olarak önümüzdeki beş yıl için bir Federal strateji belirledi. Eğitim ve Amerika Birleşik Devletleri STEM okuryazarlığı, yenilikçilik ve istihdamda küresel lider olacaktır (https://www.ed.gov/stem). Bu okuryazarlığı bölgemize taşımak istiyoruz.

Hangi Faaliyetler?

A2 for Education adlı proje 12 ay sürecek ve en iyi etkiyi yaratmak için şu kilometre taşlarını içerecek:

M1-Öğretmen eğitimleri + Çevrimiçi eğitimler (öğretmenlerin bu kavramları okullarında öğrenmelerine ve kullanmalarına yardımcı olmak ve öğrencilerinin gelecekleri için daha iyi bir kariyer ve çalışma alanı seçmelerine yardımcı olmak için AI ve Astrofizik üzerine)

M2- A2 Atölyelerin Kurulması (AI ve Astrofizik üzerine)

M3- Kariyer ve girişimcilik programı (AI ve Astrofizik alanındaki öğrenciler ile kariyer ve girişimciliğe odaklanan öğrenciler için)

M4- Topluluk için konferans (AI ve Astrofizik üzerine öğretmenler, ebeveynler vb. İçin)

ABD’nin Projemize Bakış Açısı

ABD ve Türk bağlarını güçlendirmek için ABD merkezli kuruluşlar, yüksek kaliteli bir üniversite (RIT), bir start-up buck.ai ve Dr. Tansu Daylan ile işbirliği yaptık. ABD’deki Yapay Zeka ve Astrofizik konusundaki deneyimlerini hedef gruplara aktararak bize yardımcı olacaklar: öğretmenler, öğrenciler ve aileler, karşılığında ABD’nin bölgedeki katkısına saygı uyandıracaktır.

Hedef kitle

Hedef grup en az 60 öğretmen / aday (M1), ortaokuldan 200 öğrenci (N = 100), liseden (N = 100) (M3) ve öğretmenler, ailelerden vb. 300 katılımcıdır (M4). Bu hedefler doğrultusunda belirtilen katılımcılar kadar kişi projeden yararlanacaktır.

Hedefler

Öğrencilerin STEM, AI Çalışmaları ve Astrofizik alanlarını bilmelerine yardımcı olmak için en az 60 öğretmenle AI ve Astrofizik eğitimini uygulamaktır.

shape

Genç Stem Desteği

01

Genç Stem Desteği İle Türkiye’nin En Büyük Bilim Atölyelerinden birisine sahibiz. Uzman Desteği ile web sitemizi güçlü yarınlara taşıyoruz

Görev Bilincimiz

02

Aistronot Eğitimcileri, kendilerini bu işe adamış, alanında uzman öğretmenlerden oluşmaktadır.

Vizyon ve Hedefler

03

Aistronot Ekibi olarak düzenlediğimiz ücretsiz eğitimlerle Eğitim sistemine katkoda bulunmayı hedefliyoruz.

0 +
Katılımcı
0 +
Online Ders
0 +
Sertifikasyon
0 +
Eğitmen

Katkı Sağlayanlar