Yerçekimi Nedir?

Sör Isaac Newton, 1642-1727

Resme erişin

Ne kadar yükseğe zıplarsanız atlayın, neden hep bir çarpma ile yere düştüğünüzü hiç merak ettiniz mi? İnsanlar 340 yıl önce aynı soruyu soruyorlardı. Sonra Isaac Newton adlı bir İngiliz bilim adamı, yerçekimi kuvvetini keşfetti.

Hikaye, Isaac’in kafasına bir elma düştüğünde bahçesinde nasıl olduğunu anlatıyor. Yarasını ovalarken, elmanın neden ona çarptığını ve bunun yerine yukarı doğru fırlamadığını merak etmeye başladı.

Newton, bazı görünmeyen kuvvetlerin elmayı Dünya’ya doğru çekmesi gerektiği fikrini ortaya attı. Bu kuvvete, Latince “ağırlık” anlamına gelen “gravitas” kelimesinden “yerçekimi” adını verdi.

Newton’un topu

Resme erişin

Newton, Evrendeki her nesnenin Evrendeki diğer her nesneyi çektiğini fark etti. Bir elma bile etrafındaki her şeyi hafifçe çekiştirir.

Ay’ı Dünya çevresinde yörüngede tutan yerçekimi ve Güneş’in kendi gezegen ailesine tutunmasını sağlayan yerçekimidir. Güneş ve Ay’ın çekilmesi aynı zamanda Dünya’nın okyanus dalgalarına da neden olur.

Bununla birlikte, yerçekiminin gücü bir nesnenin boyutuna ve yoğunluğuna bağlıdır – bilim adamlarının buna “kütlesi” dediği şey. Minik elmanın yerçekimi, devasa Dünya’nın çekiciliğinin üstesinden gelemeyecek kadar zayıf olduğundan, gezegenin merkezine doğru düşer.

Yerçekiminin bir nesnenin çekmesi, ona olan uzaklıkla azalır. Everest’in tepesinde bir dağcı , deniz seviyesinden biraz daha hafiftir. Bir uzay gemisi Dünya’dan yeterince uzaklaşırsa, sonunda gezegenin çekişinden tamamen kaçacaktır.